tr en

Ericksonian Psikoterapi Nedir?

Ericksonian Hipnoz, Milton Erickson tarafından geliştirilen hipnozun adıdır. Geleneksel hipnozdan temel farkları şunlardır.

A.) Uyarlama : Erickson her danışanı için ayrı yöntemler kullanmaktadır. Her danışanın davranış yapısı, ruh hali, problemi, kişilik özellikleri, düşünce sistemi ve bilinçdışı uygulamalara yatkınlığını göz önüne alarak terapi sırasında kişiye özgü uygulama yapabilmektedir. Bu oldukça zor ama etkili bir yöntemdir.
Uyarlama (utilization) yöntemiyle danışanın bir direnci (örneğin olaylara kolayca boşverebilen biri olması) tedavide bir araç olarak kullanılabilmektedir. (Örneğin endişelerini boş verebilecek hale gelmesi)
Bu durum danışanın terapi ofisine getirdiği malzemenin (bu durumda alışkanlıklar) terapist tarafından kolayca kullanılabilmesini ve çok hızlı sonuç alınmasını sağlar.

B.) Milton Model (Hipnotik dil) : Her sözcük, cümle ve gramer yapısının nörolojiyle bağlantılı olduğunu keşfeden Erickson, kendine özgü ve bilinç dışına doğrudan hitap eden bir dil geliştirmiştir. Bu şekilde konuştuğunda kişiyle çok daha derin bir iletişim kurabilmekte ve çok daha hızlı sonuç alabilmektedir.
Kendine özgü yaklaşık 20 grammer yapısından oluşan bu dilde ustalaştığında sadece konuşarak bile insanları transa sokmak mümkündür.

C.) Dolaylı Telkinler : Geleneksel hipnoz danışana doğrudan telkin vermeye dayalıdır. (sigaradan nefret edeceksin…. Bir daha içmeyeceksin vb.) Telkine açık insanlarda (genel nüfüsün % 20 – 30’ u) bu etkili olabilmektedir. Ancak dürtülerin yüksek olduğu durumlarda ve telkine yatkın olmayan kişilerde etkili olmamaktadır.
Ericksonunun geliştirdiği dolaylı telkin kalıpları, özellikle hipnotik bir dille birlikte kullanıldığında çok daha etkili olabilmektedir.

D.) Diğer Farklar : Erickson hipnozla ilgili yüzlerce bilimsel araştırma yapılmıştır. Bu araştırmalar sonunda elde ettiği bilinç dışının yapısına ait bilgileri psikoterapi’ de kullanmaya başlamıştır. Bu stratejiler, hastayla iletişim kurma şekilleri, psikoterapi’ ye bakışı, terapist’ e bakışı zaman içinde ayrı bir psikoterapi dalına dönüşmüştür.

ERICKSONIAN HİPNOTERAPİ SEMİNERİ-TEMEL EĞİTİM
Seminer Konusu Ericksonian Hipnoterapi – Temel Eğitim
Seminer Tarihi 

 

6-7 ve 12-13-14 Şubat 2021 tarihleri arasında
(5 tam gün 10:00 -16:45 saatleri arasında)
Kimler Katılabilir
Psikiyatrist, psikolog ve psikolojik danışman (ruh sağlığı alanında 2 yıllık terapi deneyimi veya yüksek lisans programını tamamlamış olma şartı aranacaktır.) hekim ve diş hekimlerine ve genel psikolojide yüksek lisansını tamamlamış olan meslek guruplarına yöneliktir.  Bu nedenle kayıt esnasında diploma fotokopisi istenecektir.
Eğitim Konuları   Hipnoterapi – Büyük resim 

Hipnoza sokma – Gözlemsel süreçler

Temel hipnoza sokma – Telkin dili

Doğal ve dolaylı yaklaşımlar

Hipnoza sokma stratejileri ve mevcut stratejilerin  reorganizasyonu

Hipnotik dil

Dolaylı İletişim

Hipnozun temel stratejileri

Tedavi planlama ve entegrasyon

Erickson’u iş başında izleme

Eğitim Yeri
Elite World Asia Otel
İnönü Caddesi No: 22 Küçükyalı, Maltepe – İstanbul
+90 216 458 90 00
http://www.eliteworldhotels.com.tr
Ücret 1357 TL KDV Dahil

 

 

 

ERICKSONIAN HİPNOTERAPİ SEMİNERİ-ORTA SEVİYE
Seminer Konusu Ericksonian Hipnoterapi – Orta Seviye(Intermediate)
Seminer Tarihi 

 

16-17-18 ve 24-25 Nisan 2021 tarihleri arasında
(5 tam gün 10:00 -16:45 saatleri arasında)
 
Kimler Katılabilir
Erickson Hipnoterapi Temel eğitiminin tamamlanmış olan katılımcılar.
Eğitim Konuları   
Temel (Fundamental) eğitimi alan profesyonellerin 2. aşamada aldığı eğitimdir. Hipnoterapi ağırlıklıdır. Yine uygulamalı olarak verilen bu eğitimde Erickson’ un terapisini gösteren 2 video detaylı olarak incelenmektedir. 

İşlenen Diğer Konular:

Hipnotik fenomenler nelerdir / terapide nasıl kullanılır?

Ericksonian Hipnoterapinin diğer aşamaları

Kişiye özgü trans nasıl dizayn edilir?

Uyarlama (Utilization) nedir, Terapide nasıl kullanılır?

İyi bir terapistin sahip olması gereken özellikler nelerdir?Kişiye özgü trans nasıl dizayn edilir?  Uyarlama (Utilization) nedir, Terapide nasıl kullanılır?

İyi bir terapistin sahip olması gereken özellikler nelerdir?

Eğitim Yeri
Elite World İstanbul Otel
Şehit Muhtar Caddesi No:42, 34435
Taksim/İstanbul
+ 90 (212) 313 83 83
http://www.eliteworldhotels.com.tr
   
 
 

 

*Tamer Dövücü’nün kurucu başkanlığını yürüttüğü Erickson Institute of İstanbul, çağdaş hipnoz ve kısa süreli tedavinin atası sayılan Milton H. Erickson’un öğreti, teknik ve felsefesini Türk profesyonellerle paylaşıyor. Erickson’un öğretim modeli, danışanlarının güçlü yönlerini sorgulama yoluyla ortaya çıkarmak esasına dayanıyor ve Erickson felsefesi uyarınca ticari amaçla verilmiyor. Bu nedenle eğitim ücretleri asgari seviyede tutuluyor. Eğitim sonunda katılım belgesi verilmektedir.

 


www.ericksonistanbul.com