tr en

Tamer Dövücü Kimdir?

1967 doğumlu olan Tamer Dövücü liseyi İzmir’de bitirdikten sonra Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi-Uluslararası İlişkiler bölümünden 1988 yılında mezun olmuştur. Batı ve uzak doğu felsefeleriyle ilgilenmesi üniversite yıllarında başlar.

Daha sonra bankacılığa başlamış ve çeşitli departman ve şubelerde çalışmış, 1993 yılında ise müdür olmuştur. Yine bu dönemlerde sosyoloji alanında yüksek lisans ve ekonomi alanında doktora çalışmaları olmuştur. Ve yine bu dönemde yoğun olarak kişisel gelişim ve yönetim bilimleriyle ilgilenmiştir.

1997 yılında evlenen ve Londra’da yöneticiliğe başlayan Dövücü “Yönetimde NLP” alanında başlayan süreçte NLP’nin diğer uygulama alanlarında da kendini yetiştirmiş özellikle Milton Erickson’un öğretilerini araştırmıştır.

1998’de Türkiye’ye dönmüş, Türkiye’de NLP’nin ilk uygulayıcılarından olmuş ve ilk practitioner, master practitioner ve advanced eğitimlerini vermiştir. 1999 yılında“Türkiye’den NLP ve Sibernetik Uygulamaları I” kitabında deneyimlerini okuyucuları ile paylaşmış ve konuyla ilgili pek çok dergi ve kitap editörlüğü yapmıştır.

Dünyada konusunda en prestijli ve en büyük psikoterapi enstitüsü olan Milton H.Erickson enstitüsünün Türkiye’deki kurucu başkanı da olan Dövücü bu enstitünün ABD’ deki başkanı olan Dr Jeffrey Zeig’la ve doktor ve psikologlardan oluşan bir ekiple birlikte 2005’den beri psikoterapi eğitimleri düzenlemektedir.

2003 yılı sonundan 2008 yılına kadar Yeditepe Üniversitesiyle ortak çalışmalar yapan Dövücü, Yeditepe Üniversitesi Davranış Bilimleri ve NLP Uygulamaları ve Araştırmaları Biriminin yöneticiliğini de yapmıştır.

2002 yılında ise dil öğretimi sorununu çözmek için Neuro-Linguistic English adını verdiği sistemi kurmuş ve 10 kere iyileştirmiştir. Bu sistem 3.5 ayda İngilizce’ye yeni başlayan birini upper-intermediate seviyeye getirebilmekte ve Cambridge Üniversitesi’nin dil sınavlarıyla (IELTS) da bunu kanıtlayabilmektedir. Sistem 2004’den 2008’e kadar Yeditepe Üniveristesiyle birlikte uygulanmıştır.

2004 yılında bireysel uygulamaları bırakan Dövücü 2006 yılında da NLP eğitimlerini bırakmış ve sadece 3 alanla ilgilenmiştir. Psikologlara ve doktorlara yönelik Erickson eğitimleri, Neuro-Linguistic English ve 2004’de geliştirmeye başladığı Optimum Denge Modeli.

Tamer Dövücü 2004’den bu yana geliştirdiği, felsefe, psikoterapi ve kişisel gelişimi, teoriyle pratiği birleştirdiği özgün çalışması Optimum Denge Modeli’nin eğitimlerini 2011 yılında halka açık olarak vermeye başlamıştır. Türkiye’nin başlıca illerinde yapılan bu eğitimlere binlerce kişi katılmıştır. Bu anlamda ODM bir Türk tarafından gerçekleştirilen ilk felsefe, psikoterapi ve kişisel gelişim modelidir.

Türkiye dışında Almanya ve İtalya’da halka açık verilen Optimum Denge Modeli eğitimi Mart 2012’de Dünyadaki en büyük psikoterapi enstitülerinden olan (dünyada 140 enstitüsü bulunmaktadır) Erickson Enstitüsü Başkanı Jeffrey Zeig’la birlikte İstanbul’da verilmiştir.

2012’de ODM Business eğitimleri de başlamıştır. Genellikle Türkiye’deki ilk 100 firma arasında olan kurumlara çoğunlukla orta ve üst düzey yöneticilere bu eğitimler verilmektedir. Ayrıca kurumsal dönüşüm çalışmaları yapılmakta ya da Shell gibi firmalarla proje bazlı uluslar arası çalışmalar yürütülmektedir.

Yine 2015 Aralık ayında Phoenix Arizona’da 12.si düzenlenen ve psikoterapi alanındaki en önemli kongrelerden olan Erickson Kongresinde ODM ilk kez dünyaya tanıtılmıştır.

2016 yılında ODM Vakfının kuruluş çalışmaları da tamamlanma aşamasına gelmiş ve sağlık, psikoterapi, eğitim, business, sosyal sorunlar gibi alanlarda sivil toplum projeleri başlatılmıştır.

ODM’nin yurt içi ve yurt dışındaki gelişimi sürmektedir…